top of page
White Structure

ВІДДІЛ КУЛЬТУРИ, ТУРИЗМУ ТА РЕЛІГІЇ ЯМПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ 

ГО "УКРАЇНА ІНКОГНІТА"

ЯМПІЛЬСЬКИЙ МУЗЕЙ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА 

ГО "ТУРИСТИЧНА ЯМПІЛЬЩИНА "

СТАРОВИННІ ЦВИНТАРІ УКРАЇНИ

 ГО "УКРАЇНА ІНКОГНІТА" вже декілька років працює над краєзнавчим проеком моніторингу, обліку, популяризації та порятунку старовинних цвинтарів України. Наші цвинтарі не лише історична пам'ять народу, але й неймовірний шмат культурної та національної спадщини , що потребує глибокого вивчення, охорони та шанобливого ставлення.

Ямпільська громада співпрацює із ГО "УКРАЇНА ІНКОГНІТА" в плані збору інформації про давні цвинтарі в наших населених пунктах. Поштовхом до цього стала спільно організована толока по розчищенню та приведенню в порядок старого цвинтара в селі Дзигівці.

  До проведення толоки активно долучились місцеві жителі, які гарно працювали та зацікавлено слухали розповіді пана Романа Маленкова про традиції оздоблення могил кам'яними хрестами і статуями, унікальну майстерність місцевих майстрів - каменотесів, поширення ними різних форм кам'яних хрестів , значення зображених малюнків. 

 

 Справжнім відкриттям, навіть здивуванням, стало визнання того, що Дзигівський старий цвинтар з похованнями 18-19 століття виділений між іншими цвинтарами України , як осередок поширення кам'яних хрестів традиційних форм з місцевого пісковика. Справжніми шедеврами цього місця є величні та навдивовижу майстерно виконані хрести з розп'яттям.

ГО "УКРАЇНА ІНКОГНІТА " вносить ідею і бачить можливість створення на Дзигівському православному кладовищі музею під відкритим небом. 

Гарна справа. Ми завжди шанобливо відвідуємо кладовища, вдивляємось в стародавні зображення на хрестах, вивчаємо історію поховання, шукаємо зв'язки між поколіннями.⚘️⚘️⚘️

 Прикладом зацікавленості та відвідуваності є старовинне козацьке кладовище у Буші, куди нестримним потоком йдуть мандрівники, туристи, гості, які бачать в ньому важливу складову національної спадщини України та прагнуть схилити голову перед пам'яттю наших попередників.

 

 Співпраця з "УКРАЇНА ІНКОГНІТА " - це ще один цікавий напрямок роботи, підмога для нас у збереженні культурної спадщини, розвитку сільського ,зеленого туризму. Це гарна можливість відкрити новий туристичний маршрут, який об'єднає села, що розташовані поруч - Клембівку, Дзигівку, Безводне, Стіну, Гнатків. Тут є козацькі, православні цвинтарі, тут розвиваються ремесла та промисли, тут живуть люди, які прагнуть зберегти наші історичні та культурні надбання.

 

Для того, щоб здійснити задумане, потрібно працювати! Навіть, здавалось би, таке просте, як зібрати світлини наших старовинних цвинтарів, щоб мати про них повну інформацію - ми не в силі. 

Свої світлини в "УКРАЇНА ІНКОГНІТА " передали Качківка, Слобода Підлісівська, Миронівка, Михайлівка, Клембівка, Русава, Тростянець, Севериніака.

  Не зробили світлин стародавніх хрестів на кладовищах у Порогах, Ратуші, Довжку, Писарівці, Безводному, Білій, Гальжбіївці.Ці дані потрібні для повного реєстру цвинтарів України. 

Дякую Олегу Рочняку, який вже в 2025 передав світлини із кладовища села Нечуївки. Робота продовжується. Просимо долучатись.

Це те, найменше, що ми можемо зробити для пам'яті про наших найближчих та збереження культурної спадщини 

1000007623.jpg
1000007622.jpg
1000007625.jpg
1000007624.jpg
1000007627.jpg
1000007602 (2).jpg
1000007604.jpg
1000007603.jpg

ВІДДІЛ КУЛЬТУРИ, ТУРИЗМУ ТА РЕЛІГІЇ ЯМПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ 

ГО "ТУРИСТИЧНА ЯМПІЛЬЩИНА "

 

ЯМПІЛЬСЬКИЙ МЛИН, ЯК КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ПОПЕРЕДНІХ ПОКОЛІНЬ

Будуючи плани розвитку туризму в нашому містечку на 2025 рік , не можна оминути цю давню, старовинну споруду, відому га всю округу, що височіє над річкою Русавою.

Збудований із міцного каменю - пісковику місцевими майстрами - умільцями в період 1890- 1895 роки Ямпільський млин і зараз вражає своєю красою та досконалістю.  Зі сторони річки враженння справжньої фортеці. Високі неприступні стіни, якісна кам'яна кладка, красиві віконниці, рівнесенькі , як під лінійку, вугли.  В середині відвідувачів дивують 12 метрові "корабельні " балки, доставлені до Ямполя із самих Карпат, старовинні жорна, які старанно та добросовісно довго перемелювали зерно та різноманітне збіжжя місцевих жителів та приїжджих селян.

Йдемо до млина широкою, просторою дорогою. Територія турботливо доглянута, гарно прибрана. Так і хочеться оглянутись, роздивитись, заглянути в старовинне віконце, послухати як працюють жорна, вдихнути пахощі смачної олії , яку пропонують нам господарі.

   Окрема стежка веде до самої річки Русави. А там- зелений простір, чудові краєвиди, місце для фестивалів, виставок, свят вулиці, кемпінгів для відпочивальників.⚘️

Розмовляю із власником цієї багатої споруди кінця 19 століття - Андрієм Кузнецовим. Мене цікавить, чи є можливость відкрити у старовинній частині млина нову туристичну локацію нашого міста. 

- Так, - погоджується пан Андрій. 

- Будівля зберегла своє призначення,вражає професійністю майстрів, має цікаву історію, яка тісно пов'язана з багатьма поколіннями корінних ямпільчан . 

- Нехай закінчиться війна, прийде жадана Перемога і ми відкриємо ворота нашого підприємства для мандрівників та туристів. В моєму баченні потрібно оновити дах, вікна, довести доладу в середині . А тоді можемо показати процес виробництва муки, олії, проводити дегустації, майстер- класи! Я тільки "за", -каже пан Андрій. 

Звичайно, хотілось би "прискоритись", адже тут збережено частину історії та культури, звичаїв та традицій нашого народу. Куди не кинь оком- кам'яні паркани, оберегові стовпчики на хвіртках , воротах, комини, криниці. Це все унікальні ам'ятки каменотесного мистецтва подолян. 

Наше місто має багату історію , пов'язану із каменотесними промислами. Варто відкрити окремий туристичний маршрут "Ямпіль- місто на камені". Над його створенням потрібно тільки попрацювати.

Щиро дякуємо та низько кланяємось нашим захисникам за мужність і героїзм в боротьбі за волю та незалежність України!  Нехай Всевишній оберігає наших Воїнів, не полишає їх Ангел охоронець! Щиро молимось, щоб кожен наш захисник повернувся до рідного дому живим та неушкодженим! 

1000007605.jpg
1000007601 (1).jpg
1000007595.jpg
1000007597.jpg
1000007598.jpg
1000007594.jpg
1000007600.jpg

Наша природа

НАЛАШТОВУЄМОСЬ НА ВІДКРИТТЯ ТУРИСТИЧНОГО СЕЗОНУ 2025

ЧЕКАЄМО З НЕТЕРПІННЯМ

3.jpg
1000007535.jpg
1000007539.jpg
unnamed.jpg
1000007524.jpg
1000007533.jpg
1000007537.jpg
unnamed.jpg
1000007531.jpg
1000007534.jpg
1000007536.jpg
unnamed.jpg
1000007318.jpg

ЗБЕРЕЖЕННЯ ІСТОРІЇ, КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ - ЗАПОРУКА НЕЗЛАМНОСТІ УКРАЇНИ!

ВІДДІЛ КУЛЬТУРИ, ТУРИЗМУ ТА РЕЛІГІЇ ЯМПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ 

ЯМПІЛЬСЬКИЙ МУЗЕЙ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА 

ГО"ТУРИСТИЧНА ЯМПІЛЬЩИНА "

З кожним роком розуміємо все більше, що збереження історії, культурної спадщини, звичаїв та традицій народу - - є запорукою Перемоги у боротьбі за волю та незалежність України!

 

Це накладає свій відбиток на багатогранне культурне життя громади . Всі масові заходи першочергово спрямовані на увіковічнення пам'яті загиблих Героїв, підтримку їх родин, збір коштів на виконання запитів наших захисників, волонтерство.

 

Разом з тим, розуміючи, наскільки це важливо, протягом року активно продовжувалась робота по збереженню культурної спадщини та розвитку сільського зеленого туризму.  

Про подальший розвиток туристичної галузі йшла мова на Міжнародному туристичному форумі, проведеному у Ямполі спільно із Агротуристичним кластером "Шляхами трипільської праматері ", де активно обговорювались, як набутий досвід, так і плани на майбутнє.

Узагальнений досвід роботи по розвитку сільського, зеленого туризму Ямпільщини відображено у флаєрах, буклетах, туристичних мапах, магнітах, банерах.

Імена кращих місцевих крафтовиків - виноробів, сироварів, майстрів приготування м'ясної та рибної продукції, вичавлювання олії відображено в каталозі "Це мій, це твій,це наш Дністер".

Протягом року мандрівники та туристи знайомились з історією міста Ямполя, пам'ятками історії та культури легендарної Буші. Діяли маршрути "Легенди Тіраса й Морахви ", :Стежками Рахманів", "З міста в село", "Коло Ямполя". ⚘️

 Гості, що відвідують Ямпільщину, все більше цікавляться нашим історичним минулим , намагаються брати участь у різноманітних майстер класах,, прагнуть навчитись ткати на старовинних верстатах, оволодіти мистецтвом давніх технік Подільської вишивки.  

Туристи часті гості Ямпільського музею образотворчого мистецтва, музею народних ремесел та промислів села Гальжбіївки. Здобутком року є надання Музею народних ремесел та промислів юридичного статусу, що відкриває перед ним нові, широкі можливості.

 Протягом року проведено 248 екскурсій. Оксанівським сільським клубом сплачено 3360 гривень туристичного збору.  

 Наші гості дуже часто донатять на потреби ЗСУ, розвиток села, збереження культурної спадщини. За даний період на потреби ЗСУ ними передано майже 30 тисяч гривень, на розвиток села Оксанівки- біля 60 тисяч, створення Центру художніх промислів села Клембівки - 120 тисяч гивень.!

 

2024 рік став роком популяризації всесвітньовідомої Клембівської вишивки, відкриття місцевої Школи вишивальниць, створення об'єднання сільських майстрів, Центру художніх промислів.

Сільські ентузіасти протягом року активно працювали над створенням колекції стародавніх вишитих рушників, сорочок, тканих килимів, доріжок, налавників, підвіконників. Ними проведено перші екскурсїї для мандрівників та туристів, відкрито туристичний маршрут " Мистецтво одного села " .⚘️

 

Для реалізації задуму щодо створення Центру художніх промислів у Клембівці, відділом економіки та інвестицій Ямпільської міської ради спільно із ГО "Туристична Ямпільщина " було написано проект "Етно - туризм у Клембівці: Жива історія та традиції", який став переможцем у конкурсі проектів програми ПРООН, що фінансується урядом Швеції . Майже 2, 6 мільйони гривень грантових коштів спрямовуються на збереження культурної спадщини попередніх поколінь, відкриття творчого простору, створення умов для розвитку та популяризації давніх ремесел та промислів села.

Ми добре розуміємо, що країна яка не береже свою історію і культуру - немає майбутнього. Саме історична правда дає нашим захисникам наснагу , вселяє віру у власні сили та непереможність України!

Нехай береже Всевишній кожного нашого захисника, дарує міцне здоров'я та непоборну силу, щоб здолати ворога і здобути жадану Перемогу!

До Перемоги разом! 

Слава Україні! Слава нашим ЗСУ!

1000007318.jpg
1000007311.jpg
1000007312.jpg
1000007313.jpg
1000007314.jpg
1000007315.jpg
1000007316.jpg
1000007319.jpg
1000006920 (1).jpg
1000007320.jpg
1000007322.jpg
1000007323.jpg
bottom of page